Στο πλαίσιο του έργου αυτού αναλάβαμε την κατασκευή του κτιρίου που θα στεγάζει το Πολιτιστικό Κέντρο Καστελλίου και τη διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου αυτού που βρίσκεται στην κεντρική πλατεία του δήμου.
Η κατασκευή αφορούσε σε ισόγειο κτίριο 150m2 με πατάρι 40m2, που θα λειτουργούσε ως αίθουσα πολλαπλών χρήσεων διαθέτοντας παράλληλα και τους απαραίτητους βοηθητικούς χώρους (WC, κουζίνα). Στην κατασκευή του κελύφους χρησιμοποιήθηκαν υλικά αντιδιαβρωτικής προστασίας, ενώ στο δώμα δόθηκαν οι απαραίτητες κλίσεις απορροής των ομβρίων και έγινε μόνωση με ασφαλτόπανο. Η όψη του κτιρίου ολοκληρώθηκε με την τοποθέτηση των σιδηρών κουφωμάτων και τους εξωτερικούς χρωματισμούς, κάνοντας χρήση γήινων χρωμάτων που "δένουν" με το χαρακτήρα και το ύφος του τόπου.
Ιδιαίτερη σημασία στο συγκεκριμένο έργο είχε και η διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου του κτιρίου, ο οποίος πέραν του ότι θα έπρεπε να αναδεικνύει τη νέα κατασκευή του πολιτιστικού κέντρου, θα αποτελούσε και μέρος συνάθροισης των κατοίκων της περιοχής, δεδομένης της κεντρικής θέσης του οικοπέδου. Αφού ολοκληρώθηκαν οι απαραίτητες χωματουργικές εργασίες και οι εργασίες απορροής ομβρίων, έγινε πλακόστρωση του χώρου με πλάκες τσιμέντου, ενώ διαμορφώθηκαν κατάλληλοι χώροι φύτευσης για την προσθήκη του πράσινου στοιχείου στο χώρο.
Επικοινωνήστε μαζί μας για να μάθετε πως μπορούμε να σας βοηθήσουμε με το κατασκευαστικό σας έργο.
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ